Valitse sivu

Oulu, Nallikari 16.6.2019

Pääerikoisnäyttely pidettiin tänä vuonna Oulussa Nallikarin alueella. Näyttely järjestettiin nyt ensimmäistä kertaa Sastamalan ulkopuolella. Myös järjestävä porukka oli uutta ja selvisi tehtävästä hyvin. Ensi vuonna päänäyttely on Turun seudulla Kaarinassa.

Tuomarit olivat edellisvuosien tapaan rodun kotimaasta: Mrs Jinty Gill-Davis arvosteli pennut, juniorit ja veteraanit, Mrs Caroline Bowles-Robinson muut englanninspringerit ja Mrs Thelma Richie walesinspringerspanielit.

Koiria oli ilmoitettu melko vaatimaton määrä, englanninspringereitä 83 ja walesinspringereitä 51.

Springerspanielit ry kiittää oululaisia harrastajia, jotka tekivät ison työn järjestäessään meille hienon erkkarin!

BIS englanninspringerspanieli Ch Beaters Babe
BIS 2 walesinspringerspanieli Ch
Bejamac Second To None 
sekä tuomarit vasemmalta Caroline Bowles-Robinson, Best In Shown arvostellut Jinty Gill-Davis ja Thelma Richie
Kuva: Mari Mantere

ENGLANNINSPRINGERSPANIELIT

ROP Ch Beaters Babe & VSP Ch Glamorly Glamborghini

PU 1 Glamorly Glamborghini, VSP
PU 2 Kahdensiskon Hunting For The Glory, sert
PU 3 Zelini’s Premier League
PU 4 Escaflowne High And Low

PN 1 Beaters Babe, ROP
PN 2 Wildomar’s Sibeliuksen Sointu
PN 3 Bardem’s La Vie En Rose , sert
PN 4 Glamorly Golden Memories

ROP pentu Kahdensiskon Ini Mini Miny Mo
ROP junior Adamant’s Shooting Star
ROP vet Goldmoore’s Make It Happen
ROP kasvattaja kennel Kahdensiskon
ROP jälk Trimere Totally Devine

Paras pää Goldmoore’s Make It Happen
Parhaat liikkeet Zelini’s Premier League

WALESINSPRINGERSPANIELIT

ROP Ch Bejamac Second To None & VSP Ch Wild Fellow’s Moonlight Shadow

PU 1 Wild Fellow’s Moonlight Shadow, VSP
PU 2 Standard-Bearer Skywalker
PU 3 Lundtorps Theo, sert
PU 4 Benton Jump Through Hoops

PN 1 Bejamac Second To None, ROP
PN 2 Goldspell Walk N Talk
PN 3 Amelie, sert
PN 4 Eirian Rainbow Dash

ROP pentu Don’s Röda Vita Rosen
ROP junior Sunnystorm Never Give Up
ROP vet Très Allantes Blanc
ROP turisti Didilcom’s Hen Na Héin Chorra
ROP kasvattaja kennel Benton

Paras pää Rocbee Prince Charming
Parhaat liikkeet Eirian Rainbow Dash

BIS kasvattaja kennel Benton

Näyttelyn paras metsästyskokeissa palkittu koira &
BIS veteraani 

Ch Très Allantes Blanc
Kuva: Mari Mantere

BIS pentu Kahdensiskon Ini Mini Miny Mo

BIS pari Adamant’s Real Trouper & Adamant’s Rags To Riches
Kuva: Hannu Väisänen

BIS2 kasvattaja kennel Kahdensiskon

BIS2 veteraani Ch Goldmoore’s Make It Happen

BIS2 pentu Don’s Röda Vita Rosen

BIS2 pari Bejamac Second To None & Nakni Chained To The Rhythm

BIS juniori Sunnystorm Never Give Up

BIS turisti Didilcom’s Hen Na Héin Chorra

BIS junior handler Anni Korhonen
Kuva: Risto Paatelma

Edellisvuosien tapaan palkittiin näyttelyn vanhin koira.

Tänä vuonna se oli 12-vuotias englanninspringerinarttu
C.I.B C.I.E POHJ MVA FIN MVA DK MVA SE MVA(N) EE VMVA NO MVA EE MVA LV MVA LT MVA RU MVA BALT MVA BY MVA LV VMVA LT VMVA V-07 BALTV-08 EEJV-07 BALT VMVA LTJV-07 BYV-09 PMV-11 MVV-14 EEVV-14 EEV-14 NOVV-14 VV-14 HeW-14 HeVW-14 TLNVW-15 TLNW-15 LVVV-16 SEVV-16 VV-16 RIGAVW-17 Wildomar’s Dig Dub’n’ Deny

Kuva: Katariina Isola

 

Erikoisnäyttelyn palkintoja

 

Luokkavoittajat – englanninspringerspanielit

 

UROKSET PENTULUOKKA 7 – 9 kk
PEURAKANKAAN EKS-TEMPORE PEK 1 KP

UROKSET JUNIORILUOKKA
ADAMANT’S SHOOTING STAR JUN ERI JUK 1 SA

UROKSET NUORTENLUOKKA
BY JMVA KAHDENSISKON HUNTING FOR THE GLORY NUO ERI NUK 1 PU 2 SA SERT 

UROKSET AVOIN LUOKKA
ESCAFLOWNE HIGH AND LOW AVO ERI AVK 1 PU 4 SA VARASERT 

UROKSET KÄYTTÖLUOKKA
FI MVA LT MVA EE JMVA WILDOMAR’S MAGIC RHYTHM KÄY ERI KÄK 1 SA

UROKSET VALIOLUOKKA
DK MVA(N) NO MVA BY MVA HeJW-16 DKV-17 HeW-17 GLAMORLY GLAMBORGHINI VAL 1 VAK 1 PU 1 SA VSP

UROKSET VETERAANILUOKKA
FI MVA FI JVA BY MVA QUADMIR’S BOOGEYMAN VET EH VEK 1

NARTUT PENTULUOKKA 5 – 7 kk
KAHDENSISKON INI MINI MINY MO PPEK 1 KP ROP

NARTUT JUNIORILUOKKA
ADAMANT’S THE MILLIONAIRE WALTZ JUN ERI JUK 1 SA

NARTUT NUORTENLUOKKA
BARDEM’S LA VIE EN ROSE NUO ERI NUK 1 PN 3 SA SERT

NARTUT AVOIN LUOKKA
FI MVA WILDOMAR’S SIBELIUKSEN SOINTU AVO ERI AVK 1 PN 2 SA

NARTUT KÄYTTÖLUOKKA
ADAMANT’S LONG LIVE THE QUEEN KÄY ERI KÄK 1 SA 

NARTUT VALIOLUOKKA
FI MVA BEATERS BABE VAL ERI VAK 1 PN 1 SA ROP BIS 

NARTUT VETERAANILUOKKA + PARAS PÄÄ
C.I.B C.I.E FI MVA EE MVA EE VMVA LT MVA SI MVA RU MVA PMJV-09 V-11 RKFV EEV-10 LTV-12 EEVV-17 DKVV-17 VV-17 HeVW-17 PMVV-17 SEVV-17 EEVV-18 GOLDMOORE’S MAKE IT HAPPEN VET ERI VEK 1 SA VET ROP BISVET 2 

KASVATTAJALUOKKA
kennel Kahdensiskon KASV 1 KP BIS 2 

JÄLKELÄISLUOKKA
Trimere Totally Devine JÄLK 1 KP BIS 1 

PARHAAT LIIKKEET
C.I.B C.I.E POHJ&FI&SE (N)&NO&EE&LV&LT&RU&BALT&HR MVA RKFV NOV-14 Zelini’s Premier League

 

Luokkavoittajat – walesinspringerspanielit

UROSPENNUT 5–7 KK
DON’S RÖDA VITA ROSEN PPEK 1 KP ROP-pentu

UROSPENNUT 7–9 KK
BENTON YARD SALE PEK 1 KP

NARTTUPENNUT 5–7 KK
ROCBEE HAPPY LADY PEK 1 KP VSP-pentu

UROKSET JUNIORILUOKKA
NAKNI CHAINED TO THE RHYTHM JUN ERI JUK 1 SA VARA-SERT VSP-juniori

UROKSET NUORTEN LUOKKA
LUNDTORPS THEO NUO ERI NUK 1 SA PU 3 SERT

UROKSET AVOIN LUOKKA & PARAS PÄÄ
ROCBEE PRINCE CHARMING AVO EH AVK 1

UROKSET KÄYTTÖLUOKKA
STANDARD-BEARER SKYWALKERKÄY ERI KÄK 1 SA PU 2

UROKSET VALIOLUOKKA
WILD FELLOW’S MOONLIGHT SHADOW VAL ERI VAK 1 SA PU 1 VSP 

UROKSET TURISTILUOKKA
DIDILCOM’S HEN NA HÉIN CHORRA BIS1-turisti

NARTUT JUNIORILUOKKA
SUNNYSTORM NEVER GIVE UP JUN ERI JUK 1 SA

NARTUT NUORTEN LUOKKA & PARHAAT LIIKKEET
EIRIAN RAINBOW DASH NUO ERI NUK 1 SA PN 4 VARA-SERT

NARTUT AVOIN LUOKKA
AMELIE AVO ERI AVK 1 SA PN 3 SERT

NARTUT KÄYTTÖLUOKKA
STANDARD-BEARER SWAN LAKE KÄY ERI KÄK 1 SA

NARTUT VALIOLUOKKA
BEJAMAC SECOND TO NONE VAL ERI VAK 1 SA PN 1 ROP BIS-2

NARTUT VETERAANILUOKKA & BIS-METSÄSTYSKOEPALKITTU
TRÈS ALLANTES BLANC VET ERI VEK 1 SA ROP-VET BIS-VET

KASVATTAJALUOKKA
KENNEL BENTON KASV  1 KP ROP-KASV BIS-KASV